НБУ послабив гривню на копійку щодо долара

Національний банк України встановив на 1 жовтня курс 28 гривень 31 копійка за долар, це на 1 копійку більше за офіційний курс на останній день вересня.

Регулятор не встиг повноцінно відбити тенденції міжбанківського валютного ринку, де всю другу половину дня 30 вересня національна валюта посилювалася. Станом на 16:25, за даними Finance.ua, котирування впали до 28 гривень 28–30 копійок за долар.

Ще в середині серпня долар оцінювався на міжбанку дешевше більш як на гривню, 17 серпня торги завершилися на рівні 27 гривень 23,5–25,5 копійки за одиницю американської валюти.

За один місяць міжнародні резерви України скоротилися майже на 10% – голова Ради НБУ

Міжнародні резерви України станом на 29 вересня становили 26,5 мільярда доларів. Про це повідомив у фейсбуці голова Ради Національного банку України Богдан Данилишин.

«Обсяг міжнародних резервів, який на 29.09.2020 становив 26,5 мільярда доларів, є достатнім для стабілізації надмірних коливань на валютному ринку», – повідомив Данилишин.

За даними НБУ, станом на 1 вересня 2020 року міжнародні резерви України складали понад 29 мільярдів доларів. Таким чином, упродовж місяця міжнародні резерви скоротилися на 2,6 мільярда доларів, або майже на 10%. Скорочення міжнародних резервів відзначено вперше за останні чотири місяці.

У вересні НБУ доводилося продавати іноземну валюту для уповільнення девальвації гривні щодо долара США. Попри зусилля регулятора, за півтора місяця національна валюта втратила щодо долара понад гривню.

Кремль обіцяє «уважно ознайомитися» зі справою історика Юрія Дмитрієва

Речник президента Росії Дмитро Пєсков відмовився прокоментувати рішення Верховного суду Карелії, який збільшив термін ув’язнення в колонії для історика, керівника регіонального відділення товариства «Меморіал» Юрія Дмитрієва. За словами Пєскова, ця тема перебуває «не під контролем» Кремля, повідомляє видання «Медуза».

Пєсков пообіцяв, що в Кремлі «більш уважно ознайомляться» зі справою Дмитрієва. Речник висловив сумнів у тому, що Володимир Путін знає про справу карельського історика.

Верховний суд Карелії 29 вересня збільшив термін ув’язнення для Дмитрієва з трьох з половиною до 13 років колонії. Захист історика має намір оскаржити це рішення суду. У липні Дмитрієва визнали винним у насильницьких діях сексуального характеру щодо прийомної дочки. Якби вирок залишився без змін, вже в листопаді історик міг би вийти на свободу.

Дмитрієва також звинувачували за статтями про розпусні дії, виготовленні порнографії і незаконне зберігання зброї. За цими пунктами звинувачення суд у Петрозаводську його виправдав. Зараз Верховний суд Карелії відправив справу у виправдувальній частині вироку на новий розгляд. Вирок, ухвалений Дмитрієву в липні, оскаржили всі сторони процесу – захист, обвинувачення і потерпілі.

Кримінальні справи про виготовлення порнографії та розпусні дії порушили в 2016 році через виявлені в комп’ютері історика кілька фотографій оголеної неповнолітньої прийомної дочки. Дмитрієв заперечує провину, стверджуючи, що робив фотографії з метою документування стану здоров’я дочки. У 2018 році його виправдали в цій справі, однак згодом скасували виправдувальний вирок і порушили ще одну справу – про насильницькі дії.

Історик наполягає на своїй невинуватості. На його захист була організована громадська кампанія. Перед оголошенням нового вироку митці, науковці, правозахисники, політики і журналісти звернулися до голови Верховного суду Карелії Анатолія Накваса з проханням перенести розгляд справи Дмитрієва в інший регіон Росії, проте суд відмовився це зробити.

Опівночі 25 копійок та старі банкноти перестають бути платіжним засобом

Старі банкноти та 25-копійкові монети перестануть бути платіжним засобом в Україні о 23:59 30 вересня. Про таке рішення Національний банк України повідомив раніше цього місяця.

«По-перше, монети номіналом 25 копійок та усі банкноти гривні старих зразків, уведені в обіг до 2003 року, перестають бути засобом платежу під час здійснення розрахунків готівкою та будуть вилучені з обігу з 1 жовтня 2020 року. По-друге, Національний банк буде активніше виводити з обігу паперові банкноти 1 і 2 гривні і монети 1 гривня зразка 1996 року, замінюючи їх на відповідні обігові монети зразка 2018 року», – розповіли в НБУ.

Регулятор повідомив, що громадяни зможуть без обмежень та безкоштовно обміняти монети номіналом 25 копійок та старі банкноти, уведені в обіг до 2003 року, на монети та банкноти інших номіналів і зразків упродовж наступних трьох років.

До 30 вересня 2021 року це можна буде зробити в усіх українських банках. Після цього і до 30 вересня 2022 року старі монети та банкноти прийматимуть НБУ, «Ощадбанк», «Приватбанк», «Райффайзен Банк Аваль» та ПУМБ.

Дружина білоруського блогера розповіла про «нелюдські умови» його тримання під вартою

Дружина білоруського блогера Ігоря Лосіка, адміністратора телеграм-каналу «РБ головного мозга» і фрілансера-консультанта Радіо Свобода розповіла про «нелюдські умови», в яких її чоловіка утримують у в’язниці в Жодіно. 

Дарія Лосік впевнена, що Ігорю спеціально створюють такі умови, щоб зламати його і змусити обмовити себе й інших людей. Відео з розповіддю Дарії Лосик опублікувала в своєму телеграм-каналі білоруська служба Радіо Свобода.

«Мій чоловік, Ігор Лосік, консультант Радіо Свобода, був затриманий 25 червня прямо біля власного будинку в Барановичах. Відтоді ні я, ні наша дочка Пауліна, якій немає ще і двох років, ні його батьки його не бачили», – каже Дарія.

За її словами, Ігореві Лосіку «свідомо створюють нелюдські умови»: переводять із камери в камеру, позбавляють листів і преси, підсадили співкамерника з педикульозом, тримають у розташованій у напівпідвальному приміщенні маленькій камері, де не можна зробити навіть пару кроків.

«Говорячи чесно і прямо, для мого чоловіка і батька нашої дочки влаштували катівню, помістивши його в умови, що мало відрізняються від нелюдських», – заявила Дарія.

Жінка впевнена, що всім цим її чоловіка не вдасться зламати, і він не обмовить ні себе, ні інших людей.

Звертаючись до Слідчого комітету, Генеральної прокуратури і міліції, Дарія Лосік зажадала припинити тиск на чоловіка, звільнити його і припинити знущання над ним і сім’єю.

Лосіка затримали 25 червня, цьому передував обшук у його квартирі за участю дев’яти осіб і двох понятих. У блогера конфіскували ноутбук, комп’ютер і, можливо, телефон.

Ігор Лосік є позаштатним консультантом Радіо Свобода з питань нових медіа. Виконувачка обов’язків президента Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода Дейзі Сінделар засудила затримання Лосіка і закликала негайно його відпустити.

На телеграм-канал «Білорусь головного мозку» підписані 427 тисяч людей. Він докладно висвітлює події навколо виборів президента Білорусі і мітинги й затримання після них.

 

Долар закріпився вище від позначки 28,3 гривні на міжбанку

На українському міжбанківському валютному ринку триває тенденція останніх тижнів, яка полягає у повільному, але постійному знеціненні гривні. В останній день вересня станом на 13:00 котирування становили 28 гривень 30,5–32 копійки за долар, свідчать дані Finance.ua.

У перші години торгів котирування були ще вищими, тому Національний банк України встановив довідкове значення курсу 28 гривень 32 копійки за долар, це на 2 копійки вище за офіційний курс на сьогодні.

Ще в середині серпня долар оцінювався на міжбанку дешевше більш як на гривню, 17 серпня торги завершилися на рівні 27 гривень 23,5–25,5 копійки за одиницю американської валюти.

Україна продовжує підтримувати територіальну цілісність Азербайджану – глава МЗС

Україна продовжує підтримувати територіальну цілісність Азербайджану. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на брифінгу 30 вересня.

«Одним із наріжних каменів української зовнішньої політики є підтримка територіальної цілісності держав. І ми послідовно підтримували територіальну цілісність Азербайджану, так само як Азербайджан підтримував нашу територіальну цілісність у міжнародно визнаних кордонах, і цей принцип залишається для нас абсолютно незмінним», – наголосив Кулеба.

 

Він додав, що з цього питання міністерство веде переговори з партнерами, щоб мати скоординовано позицію. Окрім того Кулеба говорив з главою МЗС Азербайджану.

«Нинішня ситуація красномовно свідчить про те, що так звані заморожені конфлікти – насправді ніякі не заморожені. В будь-який момент вони можуть вибухнути. Це осередки нестабільності в Європі і міжнародне співтовариство має відповідним чином ставитися до їх врегулювання», – додав міністр.

 

27 вересня влада Вірменії звинуватила Азербайджан у наступі в спірному регіоні Нагірний Карабах. В Азербайджані заявляють, що наступ став відповіддю на обстріл із вірменського боку.

Нині у Вірменії й Азербайджані оголошені воєнний стан і мобілізація. Обидві сторони звинуватили одна одну у використанні важкої артилерії, повідомляють про десятки загиблих, зокрема, цивільних жителів, і сотні поранених людей.

Читайте також: Бої через Нагірний Карабах тривають, Баку і Єреван звинуватили одне одного в ескалації

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через Нагірний Карабах розпочався в 1988 році. До укладення угоди про припинення вогню Баку втратив контроль над Нагірним Карабахом і частиною прилеглих районів країни – всього до 20% міжнародно визнаної території.

Режим припинення вогню був встановлений у травні 1994 року. Попри те, що Вірменія надає самопроголошеній Нагірно-Карабахській республіці військову допомогу, офіційно ні вона, ні будь-яка інша країна світу незалежності Нагірного Карабаху не визнає.

Азербайджан не вважає самопроголошену Нагірно-Карабаську республіку стороною конфлікту і відмовляється вести з нею переговори.

Нинішнє загострення конфлікту – наймасштабніше щонайменше з 2016 року.

Білорусь: чоловікові Тихановської продовжили термін арешту

Білоруському блогеру й опозиціонеру Сергієві Тихановському, чоловікові опозиціонерки Світлани Тихановської, затриманому в кінці травня, додали два місяці утримання під вартою.

«Сергію Тихановському, лідерові руху «Страна для жизни» додали діб – він отримав додатково два місяці. Судового засідання з цього питання не проводилося. Після закінченні ще двох місяців, тобто рівно шести місяців із моменту затримання – Сергія повинні будуть або випустити, або висунути йому звинувачення», – написав 29 вересня ввечері телеграм-канал «Страна для жизни».

Соратники Тихановського заявили, що такий крок має на меті «не допустити виходу на свободу людини, яка здатна вивести народний протестний рух на новий рівень».

Сергій Тихановський – білоруський блогер і керівник ініціативної групи своєї дружини, колишньої кандидатки в президенти Білорусі Світлани Тихановської. Вона змогла зареєструватися на виборах, коли в цьому відмовили її чоловікові.

Сергій Тихановський перебуває під арештом із 29 травня за звинуваченням у грубому порушенні громадського порядку і у втручанні в роботу виборчих комісій. 

У нього провели кілька обшуків, в результаті останнього з них силовики заявили, що знайшли пакет із сумою 900 тисяч доларів. Відеоблогер і його родичі заявляють, що гроші йому підкинули.

Зараз Тихановський перебуває в СІЗО №1 в Мінську як обвинувачений у кримінальній справі про організацію масових заворушень.

29 червня Олександр Лукашенко під час зустрічі з активом Мінської області в Солігорську зізнався, що це він «дав сигнал» затримати свого можливого опонента Тихановського. 

Портал TUT.BY, який висвітлює протести у Білорусі, на 3 місяці позбавили статусу ЗМІ

Білоруський інформаційний інтернет-портал TUT.BY на три місяці позбавлений статусу засоба масової інформації. Міністерство інформації Білорусі 29 вересня постановив зупинити вихід мережевого видання з 1 жовтня до 30 грудня 2020 року. Про це йдеться у наказі профільного міністра Ігоря Луцького, який отримала редакція незалежного видання.

Редакція TUT.BY повідомила, що продовжить роботу, оскільки реєстрація інтернет-ресурсів в якості мережевих видань у Білорусі має добровільний характер. Однак позбавлення такого статусу може обмежити роботу журналістів, зокрема, на акціях протесту.

«Статус ЗМІ дає деякі переваги, зокрема можливість на законних підставах бути присутнім в районах збройних конфліктів або надзвичайних ситуацій, на масових заходах, в місцях інших суспільно важливих подій і передавати звідти інформацію. Але нагадаємо, TUT.BY був зареєстрований як ЗМІ лише в січні 2019 року, до цього, з моменту заснування в 2000 році, портал працював без цього статусу», – заявили в редакції видання.

Навіть, якщо, за наказом міністра, з 1 жовтня TUT.BY втратить статус ЗМІ, його журналісти, як і раніше, будуть працювати як інтернет-ресурс, переконують в редакції.

Портал TUT.BY – один з найпопулярніших інтернет-ресурсів в Білорусі з високою відвідуваністю і охопленням. Аудиторією сайту називають користувачів віком від 25 до 44 років.

Портал активно висвітлює протести в Білорусі, отримав чотири попередження від влади.

Раніше Міністерство інформації Білорусі подало заяву в суд щодо припинення роботи видання, засідання у цій справі призначене на 8 жовтня.

За висвітлення протестів в Білорусі в серпні і вересні 2020 року в Білорусі були затримані десятки журналістів незалежних ЗМІ, – білоруських та іноземних.

Туреччина і Азербайджан заперечують звинувачення Вірменії у збитті Анкарою її військового літака

Влада Вірменії 29 вересня заявила, що турецький винищувач F-16 збив її військовий літак Су-25 в повітряному просторі Вірменії під час виконання військового завдання, в результаті чого загинув пілот, повідомили агенції Reuters та AFP.

Речниця Міноборони Вірменії Шушан Степанян у фейсбуці повідомила, що турецький винищувач був на вірменській території на висоті 8200 метрів і на відстані 60 кілометрів від кордону.

У Міністерстві оборони Азербайджану повідомлення про збитий літак заперечили.

«Це чергова дезінформація вірменської сторони», – сказав російській агенції «Інтерфакс» речник Міністерства оборони Азербайджану Вагіф Даргяхли.

В управлінні зв’язків з громадськістю адміністрації президента Туреччини не підтвердили, що турецький винищувач збив вірменський літак.

«Вірменія повинна піти з територій, що перебувають під її окупацією, замість того щоб вдаватися до дешевих пропагандистських хитрощів», – сказав речник управління Фахреттін Алтун. 

Турецький міністр закордонних справ Мевлют Чавушоглу раніше у вівторок заявив, що Туреччина готова підтримати Азербайджан як «на полі бою», так і за столом переговорів.

Глава сепаратистського Нагірного Карабаху Араік Арутюнян до цього говорив про залучення Туреччини в конфлікт у Нагірному Карабасі і про те, що Азербайджан використовує «сучасну турецьку зброю, безпілотники і літаки». Він стверджував, що «літаки F-16 понад місяць перебувають на території Азербайджану» після спільних навчань двох країн.

27 вересня влада Вірменії звинуватила Азербайджан у наступі в невизнаній Нагірно-Карабахській республіці. В Азербайджані заявляють, що наступ став відповіддю на обстріл з вірменського боку.

Нині у Вірменії й Азербайджані оголошені воєнний стан і мобілізація. «Загальна мобілізація» також була оголошена і в самопроголошеній Нагірно-Карабахської республіки. Обидві сторони звинуватили одна одну у використанні важкої артилерії, повідомляють про десятки загиблих, зокрема, цивільних жителів, і сотні поранених людей.

Читайте також: Бої через Нагірний Карабах тривають, Баку і Єреван звинуватили одне одного в ескалації

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через Нагірний Карабах розпочався в 1988 році. До укладення угоди про припинення вогню Баку втратив контроль над Нагірним Карабахом і частиною прилеглих районів країни – всього до 20% міжнародно визнаної території.

Режим припинення вогню був встановлений у травні 1994 року. Попри те, що Вірменія надає самопроголошеній Нагірно-Карабахській республіці військову допомогу, офіційно ні вона, ні будь-яка інша країна світу незалежності Нагірного Карабаху не визнає.

Азербайджан не вважає самопроголошену Нагірно-Карабаську республіку стороною конфлікту і відмовляється вести з нею переговори.

Нинішнє загострення конфлікту – наймасштабніше щонайменше з 2016 року.

Amazon Launches Trial of Pay-by-Palm Device

Need to pay for some groceries? No problem, just wave your palm. That could be the new mode of payment at Amazon Go stores if current trials of its new technology in Seattle, Washington, are successful.   The technology, known as Amazon One, is a “free, contactless service that lets you use your palm to pay, enter or identify yourself,” according to its website. The product, which is undergoing trials at two Go stores in Seattle, will allow customers to enter their credit card details and cell phone number and scan their palm or palms for distinct details such as “surface area, lines and ridges as well as subcutaneous features such as vein patterns” on a biometric device. The individual palm details are then used to create a customer’s unique palm signature, and Amazon is counting on that to protect customer information. The e-commerce company assures customers that the Amazon One device does not store information. “We treat your palm signature just like other highly sensitive personal data and keep it safe using best-in-class technical and physical security controls,” according to the website.  Once sign-up is complete, customers can purchase goods and services with their palm prints by hovering over the payment device. It will also allow customers to use their palms as a form of ID, which allows them to enter Go stores without a code. If customers change their minds about using the service, Amazon says it will completely delete their information. “Amazon will permanently delete your palm signature from Amazon’s systems after completion of any remaining transactions,” the website says. “Your Amazon One ID will also be automatically deleted if you do not interact with an Amazon One device for two years.” Amazon says it hopes to replicate the technology in all of its Go stores after its pilot use in Seattle and that it looks forward to other retailers signing up for the service.  

TikTok Launches US Election Guide

Chinese-owned video sharing platform TikTok says it is creating a guide “to protect against misinformation” during the 2020 U.S. elections. In a blog post Tuesday, the company said its guide would connect “100 million Americans with trusted information about the elections from the National Association of Secretaries of State, BallotReady, SignVote, and more.” “Our The U.S. head office of TikTok is seen in Culver City, California, Sept. 15, 2020.TikTok, which is especially popular with younger people, is owned by ByteDance, a Chinese company. TikTok has sought to alleviate U.S. concerns over privacy issues by forming a partnership with two U.S. companies, Oracle and WalMart. The deal has not been finalized, and there have been conflicting statements among the parties about how much of the new venture each company would own.  The Trump administration was moving forward to ban TikTok from app stores, but on Sunday, a judge blocked an order to prevent app stores from distributing it.  The judge gave lawyers for TikTok and the administration until Wednesday to meet and propose a schedule for further proceedings in the case.   
 

На міжбанку поновилося зростання долара

На українському міжбанківському валютному ринку в другій половині сесії 29 вересня поновилося зростання попиту на долар, що відбилося на котируваннях. Аналітики сайту «Мінфін» вказують на вихід на ринок із купівлею долара «Сітібанку», який діє в інтересах західних інвесторів.

За даними Finance.ua, станом на 15:55 котирування сягнули 28 гривень 31,5–33,5 копійки за долар (це на 4,5 копійки вище від рівня закриття торгів 28 вересня).

Національний банк України лише частково відбив тенденції другої частини сесії. Офіційний курс на 30 вересня регулятор установив на рівні 28 гривень 30 копійок за долар – на 1 копійку менше за попередній курс.

Ще в середині серпня долар оцінювався на міжбанку дешевше більш як на гривню, 17 серпня торги завершилися на рівні 27 гривень 23,5–25,5 копійки за одиницю американської валюти.

У США у віці 91 рік помер емір Кувейту Сабах IV

Емір Кувейту Сабах аль-Ахмед ас-Сабах помер у США у віці 91 року, він правив Кувейтом 14 років. Про це повідомили західні засоби інформації з посиланням на офіційні кувейтські джерела.

Джабер ас-Сабах впродовж останніх років тяжко хворів. Він мав авторитет через посередницьку діяльність і спроби знайти розв’язання регіональних конфліктів. Зокрема, ас-Сабах очолив конференцію країн-донорів для допомоги Сирії, в результаті якої вдалося зібрати сотні мільйонів доларів.

Джабер ас-Сабах народився в 1929 році в період, коли формувалася сучасна Кувейтське держава. Він член кувейтської королівської родини. 40 років він обіймав пост міністра закордонних справ Кувейту, потім очолив уряд країни, а пізніше зійшов на королівський трон.

На початку серпня 2020 року, після операції, яку його канцелярія назвала успішною, емір вирушив на лікування до США. Офіційні представники глави держави не розкривали стан його здоров’я.

США, Йорданія, Йорданія, Єгипет і Ліван висловили свої співчуття у зв’язку зі смертю еміра Кувейту.

Новим еміром став наслідний принц Наваф аль-Ахмед ас-Сабах.

Велика Британія і Канада запровадили санкції проти Лукашенка

Велика Британія і Канада оголосили 29 вересня про запровадження санкцій проти Олександра Лукашенка, його сина Віктора і ще кількох білоруських високопосадовців.

Обмежувальні заходи передбачають заборону на в’їзд і заморожування фінансових рахунків внесених до списку санкцій осіб.

Лондон і Оттава наголошують, що рішення є відповіддю на фальсифікацію урядом Білорусі результатів президентських виборів 9 серпня, а також на насильство щодо учасників мирних протестів.

Крім Лукашенка і його сина, під санкції потрапили голова адміністрації президента Ігор Сергієнко, голова МВС Юрій Караєв, його заступники Олександр Барсуков і Юрій Назаренко, заступник командувача внутрішніх військ МВС Хазалбек Атабеков і командир мінського загону спецпризначенців Дмитро Балаба.

Понад 12 тисяч людей були затримані на масових протестах у Білорусі після того, як ЦВК країни оголосила Лукашенко переможцем президентських виборів. Учасники протестів називають його перемогу нечесною, а обраною главою держави вважають колишню кандидатку від опозиції Світлану Тихановську. Вона під тиском влади, як і кілька інших опозиційних лідерів і активістів, була змушена залишити Білорусь і зараз перебуває в Литві. Сам Лукашенко звинувачення у фальсифікаціях заперечує.

Міністр закордонних справ Великої Британії Домінік Рааб заявив Reuters, що Олександр Лукашенко має відповісти за порушення прав людини і фальсифікацію підсумків голосування. «Ми не можемо просто мати ситуацію, за якої, наприклад, Олександр Лукашенко і, будемо відверті, Володимир Путін вважають, що порушення прав людини і фальсифікації залишаться без відповіді», – наголосив Рааб.

Міністр закордонних справ Канади Франсуа-Філіп Шампань сказав з приводу санкцій проти Лукашенка і його оточення, що «Канада не має наміру мовчки спостерігати за тим, як уряд Білорусі систематично нехтує правами людини і не демонструє прагнення до діалогу і вироблення спільного рішення з опозицією».

Білорусь: політтехнологу Шклярову продовжили арешт на 2 місяці

Політтехнологу Віталію Шклярову, який майже два місяці перебуває в СІЗО столиці Білорусі Мінська, продовжили арешт ще на два місяці, повідомив адвокат. За його словами, слідство ухвалило це рішення, оскільки вважає, що обвинувачений може переховуватися.

За словами захисника, в СІЗО його клієнт перехворів на COVID-19. Адвокат припускає, що Шкляров хворів приблизно два тижні тому, коли скаржився на високу температуру і нездужання. Але ані його самого, ані співкамерників тоді не ізолювали.

Раніше юрист повідомляв, що політтехнолога тримають у СІЗО в умовах, які можна порівняти з тортурами, а також забороняють передавати листи. За два місяці тримання під вартою зі Шкляровим провели лише два допити і одну очну ставку, каже адвокат.

Шклярова затримали 29 липня в Гомелі, куди він приїхав відвідати свою матір. Політтехнолога звинувачують у підготовці масових заворушень. Сам він це заперечує.

За даними білоруських ЗМІ, затримання Шклярова пов’язано з роботою на арештованого блогера Сергія Тихановського, чоловіка кандидатки в президенти Білорусі Світлани Тихановської. Вона відкидає, що Шкляров будь-коли співпрацював із її чоловіком.

Шкляров є громадянином США, його дружина – американська дипломатка. Днями Вашингтон закликав білоруську владу звільнити заарештованого.

Прем’єр Угорщини хоче, щоб віцепрезидентка ЄС пішла у відставку через «зневажливі»  коментарі

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан закликав віцепрезидентку Єврокомісії з цінностей та прозорості Веру Йоурову піти у відставку через те, що він назвав «зневажливими публічними заявами» щодо демократії в Угорщині.

У листі на ім’я президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн Орбан написав, що заяви Йоурової «несумісні з її нинішнім повноваженнями, тому її відставка є необхідною». Поки вона не подає у відставку, «уряд Угорщини припиняє всі двосторонні політичні контакти з нею», додав голова уряду в листі, який був оприлюднений 29 вересня.

Минулого тижня в інтерв’ю німецькому журналу Der Spiegel Йоурова сказала, що «Орбан любить говорити, що будує неліберальну демократію. Я б сказала, він будує погану демократію».

«В угорських ЗМІ майже не існує жодної критики влади, тому більшість угорців, можливо, вже не в змозі сформувати вільну думку. Я боюся, що люди в Угорщині одного дня зможуть виявити, що їхні останні вибори також були їхніми останніми вільними виборами», – сказала Йоурова німецькому виданню.

Інтерв’ю відбулося за кілька днів до того, як Йоурова оприлюднить звіт про стан верховенства права у всіх країнах-членах ЄС. Очікується, що уряд Орбана буде підданий різкій критиці у звіті, який буде опублікований 30 вересня.

Орбан заявив, що ці зауваження «суперечать ролі Комісії як нейтральної та об’єктивної установи» та «перешкоджають будь-якому значущому майбутньому діалогу» між Угорщиною та Йоуровою.

Речниця Єврокомісії у Брюсселі заявила, що фон дер Ляен має «повну довіру» до своєї заступниці. «Наші занепокоєння щодо верховенства права в Угорщині добре відомі. Вони будуть розглянуті в нашому звіті про верховенство права, який ми представимо завтра. У цьому звіті ми оцінюємо ситуацію в усіх державах-членах», – розповіла Дана Спінант на брифінгу.

Голова уряду Угорщини Віктор Орбан неодноразово мав жорсткі розмови з лідерами Європейського союзу через його кроки щодо посилення державного контролю над судовою системою, засобами інформації та науковими колами.

Щодо Угорщини триває процедура, яка має перевірити, чи не підриває влада країни європейські правові стандарти та демократичні цінності.

«Нафтогаз»: ціна газу для населення у жовтні зберігається на рівні вересня

Група «Нафтогаз» у жовтні збереже ціни газу для збутових компаній і населення на вересневому рівні, повідомляє пресслужба компанії.

«Цінові пропозиції в жовтні залишаться незмінними як для оптових покупців (трейдерів, газзбутів) ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг», так і для для побутових клієнтів ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», – йдеться в повідомленні.

«Таким чином, ГК «Нафтогаз Трейдинг» у жовтні постачатиме газ оптовим споживачам, що вже уклали договори, за ціною вересневого ресурсу. Для роздрібних клієнтів ГК «Нафтогаз України» зберігаються вересневі ціни — «Місячний» (4,7 грн/куб. м з ПДВ, без вартості доставки (розподілу) і «Річний» (5,24 грн/куб. м з ПДВ, без вартості доставки (розподілу)», – додали у «Нафтогазі».

Наприкінці серпня «Нафтогаз України» повідомив, що вереснева ціна на природний газ для потреб населення у тарифі «Місячний» становить 4 гривні 70 копійок за кубометр із ПДВ, без вартості розподілу (доставки). Ціна на серпень для населення складала за цим тарифом 3 гривні 24 копійки, тобто зростання сягнуло 45%.

 

Борг України в серпні скоротився на 17 мільярдів гривень – Міністерство фінансів

У серпні 2020 року сукупний державний та гарантований державою борг України в еквіваленті в національній валюті скоротився на 16,9 мільярда гривень та склав 2 трильйони 338 мільярдів гривень (85,1 мільярда доларів США в еквіваленті в іноземній валюті). Про це 29 вересня повідомило Міністерство фінансів України.

Державний борг скоротився переважно за рахунок зменшення боргу за облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП). Гарантований державою борг став меншим насамперед за рахунок зменшення заборгованості перед Міжнародним валютним фондом.

У серпні Міністерство фінансів провело чотири аукціони з розміщення ОВДП, залучивши 23,4 мільярда гривень на фінансування державного бюджету. Натомість витрати на погашення державного боргу у серпні 2020 року становили 38,7 мільярда гривень, а видатки на обслуговування державного боргу – 8,5 мільярда гривень.

За результатами другого кварталу 2020 року показник державного боргу до ВВП склав 50,8%, державного та гарантованого державою боргу до ВВП – 57,6%.

Макрон знову закликав до діалогу з Росією

Президент Франції Емманюель Макрон наполягає, що Європа має працювати з Росією для мирного співіснування на континенті. Про це він заявив під час візиту до Литви 28 вересня.

«Я говорю це на землі, яка пережила найгірше, яка зазнала пригнічення, зазнала смертей. Але ми не можемо діяти так, ніби Європа – острів далеко від Росії», – додав Макрон.

Він також додав, що президент Росії Володимир Путін підтримує його ініціативу про посередництво ОБСЄ у вирішенні політичної кризи у Білорусі.

 

Макрон і раніше неодноразово намагався зменшити напруження між Заходом та Росією. Деякі країни ЄС не підтримали його позицію, наголошуючи, що Росія не зробила достатньо для покращення стосунків.

Відносини між країнами Заходу та Росією суттєво погіршилися після анексії нею Криму та підтримці бойовиків на Донбасі України. Ускладнилися вони і після отруєнням колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля у Великій Британії, у причетності до якого підозрюють Кремль та російські спецслужби.

Останній випадок з вірогідним отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального призвів до обговорення можливості запровадження нових санкцій проти Росії.

Макрон закликав ОБСЄ стати посередником у вирішенні політичної кризи у Білорусі

Президент Франції Емманюель Макрон закликав ОБСЄ стати посередником у вирішенні політичної кризи у Білорусі, яка виникла після останніх президентських виборів. Про це він заявив 28 вересня під час візиту до Литви.

Макрон пообіцяв, що Париж «зробить все можливе, щоб це посередництво стало реальністю».

Він додав, що цю ініціативу підтримує президент Росії Володимир Путін.

Президент Франції підтвердив, що збирається зустрітися у Литві з кандидаткою у президенти Білорусі Світланою Тихановською.

 

Тихановська, яка була головною опоненткою Олесандра Лукашенка на президентських виборах 9 серпня, виїхала до Литви після дня виборів. Вона не визнала перемогу Лукашенка.

У Білорусі майже два місяці не вщухають протести після президентських виборів, на яких, за даними ЦВК, ушосте переміг Олександр Лукашенко. 23 вересня відбулася його таємна інавгурація на посаду президента.

«Лукашенко просто пішов на пенсію», – прокоментувала раптову інавгурацію екскандидатка в президенти Світлана Тихановська. Координаційна рада опозиції заявила про безстрокову акцію непокори.

Країни Заходу не визнали Лукашенка президентом.

 

Президентка Словаччини закликала співгромадян до солідарності, щоб перемогти COVID-19

Словацька президентка Зузана Чапутова у своєму надзвичайному зверненні висловила переконання, що здобути перемогу над загрозами COVID-19 можна лише разом завдяки відповідальним діям тих, хто ухвалює рішення – політиків і фахівців, і відповідальності кожного громадянина. 

Зокрема, Чапутова наголосила, що мати вплив на зменшення кількості інфікованих COVID-19 буде важко, «але ми можемо докластися до того, щоб ситуацію протягом наступних тижнів утримати під контролем… Надіти захисну маску, пам’ятати про дотримання дистанції й застосовувати дезинфекцію – це триває секунди. Секунди, які можуть для тих найбільше вразливих означати роки життя, яке не обірветься передчасно».

Словацька президентка висловила переконання, що вченим вдасться взяти ситуацію під контроль, потрібно лише, «щоб ми цей час пережили з найменшими втратами життів, економіки і наших відносин». Зузана Чапутова висловила віру в силу, відвагу і відповідальність своїх співгромадян, а також переконання, що «Ми це подолаємо!».

Станом на 29 вересня у Словаччині підтвердили 9 343 випадки COVID-19, померли 44 людини.

Генсекретар ООН закликав Вірменію та Азербайджан «негайно припинити ворожі дії» в Нагорному Карабасі

Генеральний секретар Організації об’єднаних націй Антоніу Ґутерріш закликав лідерів Вірменії та Азербайджану негайно зупинити ворожі дії в спірному регіоні Нагірний Карабах, через які вже загинули щонайменше 65 людей.

Голова ООН планує провести переговори з прем’єр-міністром Вірменії Ніколом Пашиняном 28 вересня після розмови з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим раніше цього ж дня, повідомляє речник Ґутерріша Стефан Дуджаррік.

За словами речника, Ґутерріш закликає обидві сторони продовжити перемови та погодитися на поновлення моніторингу ОБСЄ.

Тим часом очікується, що Рада безпеки ООН проведе термінові засідання 29 вересня, щоб обговорити ситуацію між двома країнами. Зустріч ініціювали Німеччина та Франція.

Читайте також: Вірменія просить ЄСПЛ вжити заходів до Азербайджану

Єреван вже звинуватив Туреччину у втручанні в конфлікт та «безпосередній присутності на місці», а також підтримці Баку зброєю.

Наразі відомо вже про щонайменше 58 загиблих вірменських військових та сімох цивільних азербайджанців. Баку не підтверджує дані Вірменії про кількість вбитих військових Азербайджану.

Бої між Вірменією й Азербайджаном через спірний регіон Нагірний Карабах тривають другий день поспіль на тлі закликів від світової спільноти зупинити насильство.

Обидві сторони звинуватили одна одну у використанні важкої артилерії, повідомляють про десятки загиблих, зокрема, цивільних жителів, і сотні поранених людей.

Парламент Азербайджану слідом за Вірменією запровадив воєнний стан на частині території країни. У деяких містах, в тому числі в Баку, запровадили комендантську годину.

ООН, США, Росія і Євросоюз закликали сторони конфлікту припинити зіткнення і повернутися за стіл переговорів.

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через Нагірний Карабах розпочався в 1988 році. До укладення угоди про припинення вогню Баку втратив контроль над Нагірним Карабахом і частиною прилеглих районів країни – всього до 20% міжнародно визнаної території.

Верховний суд Пакистану погодився переглянути справу про вбивство журналіста США

Верховний суд Пакистану прийняв апеляцію від родини вбитого журналіста Деніела Перла, яка оскаржує звільнення від покарання чоловіка, визнаного у його вбивстві в 2002 році. Про це суд заявив 28 вересня.

За повідомленням, Верховний суд наступного тижня почне розгляд апеляції на рішення суду нижчої інстанції, яким той звільнив від покарання Ахмеда Омара Саїда Шейха. Шейху загрожувала смертна кара за обвинуваченням у вбивстві журналіста Wall Street Journal Перла.

Високий суд провінції Сіндх раніше замінив покарання Шейха на сім років ув’язнення за викрадення. Офіційний Вашингтон назвав це рішення «образою всіх жертв тероризму».

Читайте також: У Пакистані заарештували лідера опозиції перед початком протестів

Шейх і ще троє чоловіків, обвинувачених у причетності до викрадення та вбивства Деніела Перла, лишаються під вартою, поки уряд Пакистану домагається поновлення їхніх вироків у Верховному суді.

Ще до слухання у Верховному суді 28 вересня родина Перла заявила, що звільнення Шейха заохотить бойовиків по всьому світу.

«Це буде запрошенням та заохоченням для екстремістських елементів по всій земній кулі вільно вчиняти акти тероризму та гратися з людськими життями. Це буде посланням про безкарність», – сказав батько журналіста Джуда Перл.

 

38-річного голову Південноазійського бюро The Wall Street Journal Деніела Перла, викрали в Карачі, коли він збирав інформацію про ісламістських бойовиків, та відтяли йому голову 2002 року. Приблизно за місяць відео його вбивства потрапило до карачійського консульства США.

Читайте також: Міноборони Вірменії: під обстріл у Нагорному Карабасі потрапили представники медіа

Ахмед Омар Саїд Шейх, колишній студент Лондонської школи економіки, був заарештований 2002-го року та засуджений до смерті антитерористичним судом. Ще троє обвинувачуваних отримали пожиттєві терміни ув’язнення.

У січні 2011 році команда розслідувачів з Джорджтаунського університету Вашингтона «Проєкт Перла» заявила в доповіді, що у вбивстві журналіста звинуватили непричетних. Розслідування вказало на те, що Перла вбив Халід Шейх Мухаммед, також пов’язаний із організацією теракту 11 вересня 2001 року. Він сам зізнавався у тому, що відрізав Перлу голову.

Мухаммед був заарештований у Пакистані 2003 року, наразі його утримують у в’язниці США Ґуантанамо на Кубі.

США можуть закрити посольство в Іраку через напади

Адміністрація президента США Дональда Трампа може закрити американське посольство в Іраку, якщо іракський уряд не зможе захистити диппредставництво від нових нападів. Як повідомили американські ЗМІ, про це держсекретар США Майк Помпео сказав іракському прем’єр-міністрові Мустафі аль-Казимі під час телефонної розмови 26 вересня.

Офіційно американська сторона про такий крок не повідомляла.

США звинувачували підтримуваних Іраном бойовиків у запуску ракет по посольству і вимагали від іракського уряду дій у відповідь на напади.

Посольство США в Багдаді, розташоване в районі з посиленою охороною, стало одним із найбільших дипломатичних представництв США.

Наразі незрозуміло, чи скасує Вашингтон своє рішення, якщо уряд Казимі активізує свої зусилля із захисту західних дипломатичних і військових працівників.

Американські військові очолюють коаліцію, яка бореться з екстремістським угрупованням «Ісламська держава» в Іраку й Сирії з 2014 року.

Напередодні Нового року підтримувані Іраном протестувальники штурмували посольство США в Багдаді після авіаударів коаліції по об’єктах бойовиків.

США звинувачували сили безпеки Іраку в тому, що вони дозволили протестувальникам пройти пункти пропуску.

 

Президент Туреччини закликав Вірменію «негайно» звільнити Нагірний Карабах. МЗС Вірменії звинуватило Туреччину в участі в конфлікті

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган 28 вересня закликав Вірменію «негайно» звільнити «окуповані землі Азербайджану», заявивши, що це «відкриє шлях для миру і стабільності в регіоні».

«Баку своїми силами ставить крапку на вірменській окупації», – сказав Ердоган. Він також заявив, що «Туреччина з усією рішучістю продовжить підтримку дружнього і братнього Азербайджану».

Перед цим МЗС Вірменії заявило, що Туреччина надає не тільки дипломатичну і «пропагандистську», але і військову підтримку Азербайджану у конфлікті в Нагірному Карабасі, який загострився на вихідних.

«Пліч-о-пліч з азербайджанськими військовими воюють і турецькі військові інструктори, які використовують турецьке озброєння, в тому числі безпілотні літальні апарати і військові літаки», – заявили представники дипвідомства Вірменії.

Про залучення Туреччини в конфлікт також заявив лідер сепаратистського Нагірного Карабаху Араік Арутюнян.

Влада Туреччини ці заяви не коментувала, Азербайджан їх заперечував.

Конфлікт в Нагірному Карабасі загострився напередодні. Єреван і Баку звинуватили один одного в ескалації конфлікту.

Відомо про кілька десятків загиблих і сотні поранених з обох боків. Повідомлялося і про жертви серед цивільного населення. В обох країнах оголошено мобілізацію.

Парламент Азербайджану слідом за Вірменією запровадив воєнний стан на частині території країни. У деяких містах, в тому числі в Баку, запровадили комендантську годину.

ООН, США, Росія і Євросоюз закликали сторони конфлікту припинити зіткнення і повернутися за стіл переговорів.

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через Нагірний Карабах розпочався в 1988 році. До укладення угоди про припинення вогню Баку втратив контроль над Нагірним Карабахом і частиною прилеглих районів країни – всього до 20% міжнародно визнаної території.

Режим припинення вогню був встановлений у травні 1994 року. Попри те, що Вірменія надає самопроголошеній Нагірно-Карабахській республіці військову допомогу, офіційно ні вона, ні будь-яка інша країна світу незалежності Нагірного Карабаху не визнає.

Азербайджан не вважає самопроголошену Нагірно-Карабаську республіку стороною конфлікту і відмовляється вести з нею переговори.

Нинішнє загострення конфлікту – наймасштабніше щонайменше з 2016 року.

Країни G20 проведуть віртуальний саміт

Зустріч лідерів «Групи 20» цього року матиме місце у віртуальному форматі. Вона призначена на 20-21 листопада поточного року. Про це йдеться у спільній заяві G20

Головуватиме на саміті король Саудівської Аравії Сальман бен Абдель Азіз Аль Сауд.

«Майбутній саміт G20 буде зосереджений на захисті життя людей і відновленні економічного зростання. Для цього будуть розглянуті вразливі місця, які розкрилися під час пандемії, і закладені основи для світлого майбутнього», – мовиться у заяві.

Станом на 28 вересня у світі підтвердили понад 33 мільйона випадків COVID-19, померли майже 998 тисяч пацієнтів, одужали – майже 23 мільйона.

Світлана Алексієвич поїхала з Білорусі до Німеччини

Нобелівська лауреатка з літератури, член президії Координаційної ради білоруської опозиції Світлана Алексієвич вирушила до Німеччини, повідомляє портал TUT.BY із посиланням на її помічницю.

За словами помічниці, від’їзд письменниці «ніяк не пов’язаний» з кримінальною справою про «захоплення влади», яке влада Білорусі відкрила проти членів Координаційної ради. Алексієвич донедавна залишалася єдиним членом ради, яку не заарештовували і яка не виїжджала за кордон.

Представник письменниці Білоруській службі Радіо Свобода заявив, що Алексієвич поїхала до Німеччини на лікування і поїздка була запланована заздалегідь. За його словами, вона повернеться через місяць.

«Вона ще два місяці тому мала поїхати до лікаря, але цьому заважали то коронавірус, то політичні події. Після Німеччини вона має намір відвідати Італію, де їй присудили премію. Вона збирається повернутися в Білорусь через місяць. Від своєї діяльності в складі Координаційної ради вона не відмовляється», – розповів представник Алексієвич.

Вранці 9 вересня Світлана Алексієвич повідомила в соцмережах, що невідомі намагалися потрапити до неї в квартиру. Відразу після цього до неї додому приїхали посли Литви, Німеччини, Польщі, Швеції, Словаччини та Чехії. Алексієвич розповіла журналістам, що з моменту проведення виборів 9 серпня помітила, що за нею стежать, зауваживши втім, що «це було вже завжди». Вона заявила, що не планує покидати Білорусь.

Why Facebook Suddenly Closed 155 Accounts Targeting the Philippines

Facebook’s deletion of accounts targeting the Philippines from bases in China shows that the U.S. internet giant wants a better reputation in Southeast Asia after letting things slide in the past, say analysts who follow the case. On September 22, Facebook said it had removed 155 of its own accounts and six Instagram accounts for violating an internal policy against “foreign or government interference which is coordinated inauthentic behavior on behalf of a foreign or government entity.” The accounts originated in China and focused “primarily on the Philippines and Southeast Asia more broadly” as well as on the United States, Facebook says. Facebook’s move will endear it to Filipinos, who use the service so fervently that it has become a de facto official homepage for businesses and government agencies but who also worry that it has become too permissive, scholars say.    For Facebook, “it’s more from a kind of a PR point of view – I do this at a particular time, somehow, it’s seen as positive and I can say, ‘look, I have done this,’” said James Gomez, regional director at the Bangkok-based think tank Asia Center. Operators of the deleted accounts had posted in Chinese, English and Tagalog about naval activity in the South China Sea as well as Philippine politics and tried to cover up their identities, Facebook said.  China and the Philippines dispute sovereignty over a tract of the sea that’s rich in fisheries as well as undersea energy reserves. China has the upper hand militarily, frustrating officials in Manila and fanning debate there over whether the Philippines should ask Washington for more help. The connection to Facebook goes back to 2015, when the California-based service joined domestic mobile service provider Smart Communications to offer an app that allowed free access to 24 heavily used mobile sites.The thumbs-up Like logo is shown on a sign at Facebook headquarters in Menlo Park, Calif., April 14, 2020. Facebook’s long-awaited oversight board is set to launch in October 2020.But Facebook has made eyes roll in the Philippines and other Southeast Asian countries by allowing relatively unfettered access by politicians, hate-speech spreaders and purveyors of fake news, Gomez said.   “We would welcome that there is self-governance on the part of Facebook,” said Ramon Casiple, executive director of the Metro Manila-based advocacy group Institute for Political and Electoral Reform. “There was a lot of that [problematic material] in the past up till now.”’ Philippine President Rodrigo Duterte maintains an “online army” that was reportedly paid to pack Facebook with supportive material in the name of “grassroots activists”, Southeast Asian news outlet New Mandala reported in 2017, a year after Duterte took office.   Filipinos are starting now to eye the 2022 presidential election, motivating Facebook to clean up so it can avoid criticism, said Eduardo Araral, a Filipino and associate professor at the National University of Singapore’s public policy school.  Some of the shuttered accounts carried “content supportive of President Rodrigo Duterte and Sara Duterte’s potential run in the 2022 Presidential election,” Facebook said, referring to the current leader’s daughter. Presidents can serve just one term in the Philippines. “They have to be active in showing Facebook is no longer used or can no longer be used as a platform for inauthentic behavior,” Araral said. Duterte has pursued friendship with China despite the maritime dispute, but common Filipinos remain leery of Beijing’s designs for the surrounding seas. About 74 million people use Facebook in the Philippines, where the total population stands near 109 million. Facebook’s statement says 276,000 accounts followed one or more or 11 deleted Facebook Pages belonging to businesses. The service took down those pages along with the 155 non-business accounts. Facebook said that about 5,500 people followed one of more of the closed-down Instagram accounts. Facebook has removed accounts in Singapore and Myanmar as well, as both countries approached political milestones, Gomez said.  In 2018, for example, a U.N. Office of the High Commissioner for Human Rights mission found that Facebook had helped spread “hate” speech against the Rohingya, a Muslim minority in Myanmar that has struggled to get along with the country’s government. Facebook took down a page authored by senior Myanmar military officials — a long-time nemesis of the Rohingya — after the U.N. findings appeared. 

dmnsa • правдаua • купуй! • sellines • meneedit